top of page
  • Zdjęcie autoraWojciech Jastrowicz

Zaburzenia emocjonalne u młodzieży

Zaktualizowano: 28 lut 2023

Zaburzenia emocjonalne u młodzieży - jakie objawy mogą występować?


W dzisiejszym świecie przekazuje się młodym osobom taki styl życia, który jest skupiony przede wszystkim na konsumpcji. Oglądając telewizję, seriale czy filmy w serwisach streamingowych, oferowane treści kręcą się przede wszystkim wokół zarobków i drogich rzeczy. W ten sposób, młodzi ludzie mogą czuć bardzo dużą presję otoczenia, a spędzanie wielu godzin przed ekranem monitora i pożeranie kolejnych godzin takich treści potęguje uczucie bycia gorszym. Szczególnie kiedy dane dziecko pochodzi z biedniejszego domu, a jego rówieśnicy posiadają dużo więcej niż ono. Takie sytuacje bywają bardzo trudne i mogą powodować poważne problemy emocjonalne. Jakie zaburzenia mogą występować u młodzieży?


Przyczyny problemów emocjonalnych


Wielu chorobom można zapobiec jeżeli odpowiednio szybko zidentyfikuje się wszelkie źródła, które mogą prowadzić do trudnych sytuacji. Spośród nich można wyróżnić różnorodne przykre doświadczenia czy brak poczucia bezpieczeństwa. Dziecku trzeba okazywać akceptację, miłość i czułość aby czuło się wartościowe. To może budować jego pewność siebie. Pod żadnym pozorem nie powinno się naśmiewać ze swej pociechy, ponieważ przez to zacznie być skryta i nie będzie chciała rozmawiać o swoich problemach. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż świat jest bardzo złożony i problemy, których nastolatki doświadczają teraz, mogą być całkowicie inne od tych doświadczonych przez rodziców. To tworzy pewne bariery, które mogą zaburzać komunikację pomiędzy członkami rodziny. Warto się ich pozbyć, gdyż rozmowa jest najlepszym środkiem do rozwiązywania wszelkich problemów.


Ponadto, u podnóża problemów emocjonalnych dziecka może leżeć agresja. Kiedy dzieci były bardzo mocno bite lub używano wobec nich wulgaryzmów, mogą czuć przewlekły strach. Nadmierna krytyka bądź kiepska sytuacja materialna rodziny może prowadzić do problemów z prawidłowym rozwojem dziecka. Wielu nastolatkom udaje się wyjść z takich sytuacji silniejszym, gdyż z drugiej strony budują charakter, ale w takich sytuacjach bardzo dużo zależy od charakteru i nie każdy jest w stanie poradzić sobie w samotności. Z tego powodu, rodzice powinni robić wszystko co w ich mocy, aby unikać sytuacji zbyt stresujących dla ich pociech.


Jakie są objawy zaburzeń emocjonalnych u młodzieży?


Problemy z dzieciństwa mogą mieć bardzo duże przełożenie na późniejsze życie, szczególnie kiedy chodzi o aspekt emocjonalny. Kiedy doszło do rozwoju takich problemów, mogą one ujawniać się w życiu nastolatka. Najczęstszym objawem towarzyszącym zaburzeniom jest trudność w wyrażaniu uczuć w odpowiedni sposób i rozmowa o nich. Szczególnie mogą one dotyczyć złości i lęku, gdyż mogą kojarzyć się z nieprzyjemnymi sytuacjami z przeszłości (np. wyśmiewanie się z dziecka z jakiegoś powodu).


Z drugiej strony, młodzież z zaburzeniami lękowymi częściej miewa wybuchy złości i agresji szczególnie wobec rówieśników, ale i rodziców. Często dochodzi do takich sytuacji, kiedy np. trzeba iść do szkoły lub zrobić coś w domu. Dziecko, które nie radzi sobie z emocjami zacznie krzyczeć, nieodpowiednio odzywać się do rodziców czy trzaśnie drzwiami. Mogą to być oznaki pojawiających się problemów, którymi rodzice powinni się zainteresować.


Nie tylko emocje


Poza objawami związanymi z lękiem czy strachem, sygnał może dawać organizm nastolatka. Kiedy dochodzi do zaburzeń emocjonalnych na podłożu lękowym to bardzo często dochodzi do przewlekłych bólów brzucha. Dzieje się tak kiedy dziecko czuje przed czymś bardzo duży strach. Ponadto, częstym objawem są migreny oraz ospałość. Zły stan emocjonalny nastolatka może powodować u niego stan nadmiernej apatii, która prowadzi do bezczynności. Z takimi młodzieńcami trudno jest znaleźć wspólny język i czują się nieswojo w towarzystwie innych osób. Widać to najlepiej po dzieciach, których rodzice wyganiali najczęściej do pokoju gdzie spędzali godziny przed komputerem. W dorosłym życiu mogą mieć one problemy z nawiązywaniem normalnych stosunków. Kiedy występują zaburzenia emocjonalne u młodzieży bardzo często pojawiają się problemy ze snem, dlatego warto monitorować również ten aspekt.


Podsumowując, aby dziecko nie popadło w bardzo poważne problemy emocjonalne rodzice muszą skupić się na prawidłowym wychowaniu. Nie chodzi tutaj o to, aby pozwalać dziecku na wszystko gdyż jest to zła droga, ale trzeba uważać na to w jaki sposób spędza czas i tłumaczyć mu zasady, którymi rządzi się świat. Rodzice mogą zdziałać bardzo dużo poprzez prawidłowe wychowanie swojego dziecka i pomóc mu uniknąć wszelkich problemów emocjonalnych i psychicznych. Trzeba jednak poświęcić temu sporo czasu.

78 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Depresja. Jak wspierać ucznia z Depresją?

Jak wspierać ucznia z objawami depresji? Traktuj bardzo poważnie to, co uczeń mówi. Nawet jeżeli wydaje ci się, że kłamie. Nigdy nie wiesz czy to jest kłamstwo, chęć zwrócenia uwagii czy Depresja. Nie

Związek między depresją a mediami społecznościowymi

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że dzisiejszy szybkim tryb życia media społecznościowe na stałe zagościły w codziennych realiach. Serwisy i portale różnego typu stanowią nieodłączną część każdego

Jak ograniczyć social media?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że obecnie social media na dobre zagościły się w naszych życiach. Internet i poszczególne portale są dla nas nie tylko oknem na świat i dostępem do najważniejsz

Bình luận


bottom of page