top of page

DEPRESJA U MŁODZIEŻY

Depresja u młodzieży — przyczyny

Depresja wśród młodzieży oraz dzieci to trudny i niestety coraz częstszy problem, któremu należy się przyjrzeć z należytą uwagą. Kluczem do zrozumienia tejże choroby oraz świadomej walki z nią jest poznanie jej przyczyn. Tylko to w wielu przypadkach pozwala na dostosowanie metod i narzędzi leczenia. Ci, którzy jej doświadczają, potrzebują bowiem dużej dawki zrozumienia, a także wsparcia, aby w zdrowy sposób przejść proces leczenia depresji.

Presja względem wyników

Jedną z najczęstszych przyczyn depresji wśród bardzo młodych osób są wysokie oczekiwania w edukacji, a także rosnąca konkurencja w życiu codziennym. Taka sytuacja nierzadko stawia młodzież przed dużą presją na osiąganie znakomitych wyników. To z kolei może prowadzić do chronicznego stresu, frustracji, a także depresji właśnie.

Problemy rodzinne

Inną przyczyną depresji u dzieci i młodzieży mogą być problemy w środowisku rodzinnym. Rozwody, konflikty czy też brak wsparcia od poszczególnych członków rodziny bardzo często są dla młodych ludzi źródłem stresu i poczucia osamotnienia. Brak stabilnego środowiska rodzinno-domowego może znacząco wpływać na stan psychiczny tak młodej osoby i późniejszą konieczność leczenia depresji.

Przemoc i nadużycia

Doświadczanie przemocy fizycznej bądź emocjonalnej, a także nadużyć w bardzo młodym wieku także pozostawia trwały ślad w psychice. To traumy, które często prowadzą do problemów zdrowia psychicznego, w tym także depresji.

Wykluczenie społeczne

Młodzież niestety coraz częściej i w coraz większym stopniu zmaga się z problemem wykluczenia społecznego. Odrzucenie przez rówieśników, brak akceptacji społecznej, a także przemoc rówieśnicza mogą powodować uczucie beznadziei, z którym wiele bardzo młodych osób nie potrafi sobie samodzielnie poradzić. Taki stan bardzo często także może być przyczyną depresji.

Wpływ mediów społecznościowych

Wszechobecność mediów społecznościowych również może drastycznie wpłynąć na obniżenie poczucia własnej wartości u młodzieży. Ciągłe porównywanie się z innymi, zwłaszcza w świecie idealizowanych wizerunków online, prowadzi do lęku społecznego oraz depresji u dzieci i młodzieży, których umysły i świadomość nie jest jeszcze rozwinięta w takim stopniu co u osób dorosłych. Młodzi ludzie są więc znacznie bardziej podatni na tak negatywny wpływ mediów społecznościowych i zamieszczanych tam tak licznie treści.

Rozpoznanie depresji u młodzieży i dzieci

Depresja wśród młodzieży oraz dzieci to temat, który wymaga szczególnej uwagi. W dzisiejszym często stresującym świecie, zdrowie psychiczne młodego pokolenia staje się coraz ważniejsze. Jak więc zauważyć sygnały depresji u dzieci oraz nastolatków? Na to pytanie znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Wartość zrozumienia – depresja w innej formie

Depresja u dzieci i młodzieży może objawiać się nieco inaczej niż u osób dorosłych. W związku z tym istnieje potrzeba zrozumienia subtelnych sygnałów, które mogą wskazywać na problemy psychiczne. Istnieje więc kilka kluczowych sygnałów, na które rodzice i opiekunowie powinni zwrócić szczególną uwagę. Jednym z nich są oczywiście zmiany w nastroju i zachowaniu — może to być na przykład rozdrażnienie czy gniew. Warto zwracać uwagę również na spadek zainteresowania codziennymi aktywnościami bądź wycofanie się z interakcji społecznych.

Problemy ze snem a depresja u młodzieży

Bezsenność, problemy z zasypianiem bądź nadmierna senność to także sygnały, które mogą świadczyć o pogorszonym nastroju i kondycji fizycznej. Objawem depresji u dzieci i młodzieży mogą być również koszmary senne.

Trudności w nauce i koncentracji

Depresja to choroba, która może objawiać się spadkiem wydajności na przykład w szkole. Wynika to z trudności w skupieniu uwagi na codziennych czynnościach związanych z obowiązkami szkolnymi czy akademickimi.

Czy depresja może mieć fizyczne objawy?

Tak. Należą do nich między innymi bóle głowy czy brzucha bez oczywistych przyczyn medycznych. Rodzice i opiekunowie podejrzewający depresję u swoich podopiecznych powinni zwrócić uwagę również na zmieniające się nawyki żywieniowe. Obniżenie samopoczucia może się bowiem wiązać z utratą bądź wzrostem apetytu.

Wsparcie jako klucz do zdrowia

Jeśli zauważysz u dziecka bądź nastolatka którekolwiek z wyżej wymienionych objawów w nasilonym stopniu, ważne jest podjęcie działań wspierających. Należą do nich między innymi otwarta komunikacja nastawiona na uważne słuchanie, bez oceniania. Warto podjąć także kroki związane z zachętą do aktywności fizycznej, która może korzystnie wpływać na stan psychiczny, wprowadzenie zdrowych nawyków to dobry krok. Depresja to szczególna choroba, warto więc skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa dziecięcego, który pomoże Wam w dobraniu odpowiednich środków i narzędzi leczenia jej.

Prywanty ośrodek psychoterapii dla młodzieży - Osada Empatia

Psychoterapia młodzieży

bottom of page