top of page
  • Zdjęcie autoraWojciech Jastrowicz

Przyczyny depresji

Zaktualizowano: 28 lut 2023

Depresja - jakie są jej przyczyny?


Dzisiejsze czasy są bardzo dynamiczne i wiele osób może nie wiedzieć w jaki sposób poradzić sobie z presją narzucaną przez społeczeństwo. Z tego powodu wielu ludzi (w coraz młodszym wieku) czuje się bardzo źle pod kątem psychicznym i emocjonalnym. Długotrwały stres oraz lęk mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Chociaż wciąż mówi się o tym problemie zbyt mało, depresja zaczyna dopadać coraz młodsze osoby. Jak rozpoznać pierwsze objawy tego schorzenia i w jaki sposób ludzie zaczynają chorować?


Dlaczego depresja jest problemem?


Zgodnie z danym Światowej Organizacji Zdrowia, problemy na tle depresyjnym zaczynają doskwierać ludziom w coraz młodszym wieku. Wpływ na to ma bardzo wiele czynników obecnego, dynamicznego świata. Przede wszystkim długa ekspozycja na stres oraz życie w ciągłym biegu są czynnikami, które mogą powodować problemy na tle depresyjnym. Przewlekłe stany lękowe są kolejnym dużym problemem. WHO zgodnie twierdzi, iż do 2030 depresja będzie czwartą pod kątem występowania chorobą zagrażającą ludziom, a ilość osób chorych z każdym rokiem będzie coraz szybciej rosła.


Zaburzenia na tle depresyjnym to bardzo szeroka grupa. Można je podzielić na kilka podgrup. Pierwszym z możliwych typów jest depresja lękowa. Jest to stan, w którym pacjent odczuwa bardzo silny niepokój i towarzyszy mu przewlekły pesymizm. Traci również pewność siebie i zaczyna obwiniać się za wszelkie porażki. W przypadku depresji lękowej istnieje ryzyko samobójstwa pacjenta, dlatego trzeba bardzo uważać i odpowiednio prowadzić terapię.


Nieco podobne objawy mogą towarzyszyć depresji urojeniowej, ponieważ pacjent również zaczyna obwiniać się o wszelkie porażki i traci poczucie własnej wartości. Jednocześnie, całą sytuację pogarsza fakt, iż chory zaczyna miewać urojenia i katastroficzne wizje. W ten sposób traci zaufanie do najbliższych i bardzo często nie wychodzi z domu.


Bardzo groźną odmianą jest depresja atypowa. Chory charakteryzuje się znacznie zwiększonym apetytem i jednoczesną sennością. Jednocześnie towarzyszy temu poczucie zmęczenia oraz ogólne pogorszenie nastroju. Utrata pewności siebie jest objawem typowym dla tego typu schorzeń. W tym przypadku bardzo często dochodzi do zaburzeń snu w drugiej połowie nocy.


Te trzy przykłady pokazują dobitnie jakie objawy mogą mieć schorzenia na tle depresyjnym. Są one do siebie bardzo często podobne i towarzyszy im przede wszystkim utrata pewności siebie i bardzo złe samopoczucie. Trzeba bacznie obserwować osobę, która prezentuje takie cechy aby nie przegapić poważnego problemu. Warto również wiedzieć co może mieć wpływ na ten typ schorzeń.


Jakie są przyczyny depresji?


Jest to temat, który ludzkość bada już od wielu lat i nadal nie widać końcowego wniosku. Ogólnie rzecz biorąc w psychologii istnieje kilka teorii, które starają się wskazać jakie czynniki mogą mieć wpływ na rozwój zaburzeń depresyjnych u danego człowieka. Bardzo często pojawia się teza, iż jest to schorzenie dziedziczne, ale w wielu przypadkach jest uśpiona. Zaczyna objawiać się dopiero, kiedy środowisko zacznie oddziaływać na człowieka w negatywny sposób. Bardzo często taka kolej rzeczy występuje u ludzi w okolicy 25 lat, a coraz więcej badań stara się wskazać na konkretne geny, które są odpowiedzialne za rozwój tej choroby.


Poza ewentualnymi czynnikami dziedzicznymi specjaliści coraz częściej wskazują na zmiany neurochemiczne mózgu. Mają one bezpośredni wpływ na zdrowie psychiczne pacjenta, co może mieć wpływ na rozwój zaburzeń depresyjnych. Istnieje coraz więcej dowodów na to, iż zmniejszone ilości takich związków jak dopamina, serotonina, oraz neuroprzekaźników noradrenaliny zaczynają powodować zmiany depresyjne. Z tego powodu, osoby które posiadają podobne objawy powinny umówić się badanie poziomu każdej z tych substancji, gdyż może to być odpowiedni sygnał dla lekarza aby zacząć działać.


Jak już wspomniano, bardzo duży wpływ na rozwój depresji u danej osoby mogą mieć czynniki środowiskowe. Jednym z nich jest długotrwały stres, który może być przede wszystkim nasilony w okresie dzieciństwa. Jeżeli taka sytuacja występuje to wraz z dorastaniem młodzieńca mogą zacząć występować choroby na tle lękowym. Pobudzona przysadka mózgowa może produkować zwiększoną ilość hormonu stresu co będzie miało bezpośredni wpływ na samopoczucie dziecka. W ten sposób zmienia się rytm dobowy kortyzolu, który jest kolejną z przyczyn depresji.


Mówiąc o biochemicznych przyczynach depresji i roli hormonów, warto wspomnieć o innych substancjach niż kortyzol, ponieważ mogą mieć bardzo duży wpływ na samopoczucie danej osoby. Ogólnie rzecz biorąc u osoby zdrowej istnieje stan homeostazy, to znaczy iż ilość poszczególnych hormonów jest w stanie równowagi. Zaburzenie tej sytuacji może prowadzić do pojawiania się stanów lękowych. Spośród substancji, które mogą doprowadzić do takiego stanu rzeczy trzeba przede wszystkim wyróżnić hormony płciowe u kobiet, a w szczególności po porodzie i w okresie menopauzy. Są to sytuacje kiedy ilość progesteronu i estrogenu nie są takie jak zazwyczaj przez co kobieta może czuć się gorzej, a stany lękowe są częstym objawem. Podobna sytuacja jest z hormonami tarczycy, które coraz częściej sprawiają problemy ludziom. Depresja może pojawić się u prawie połowy pacjentów cierpiących na niedoczynność tarczycy, a w przypadku nadczynności może być ich około 1/3. Co ciekawe, jednym ze związków, który może mieć wpływ na pojawienie się stanów depresyjnych jest witamina D. Z tego powodu jej stężenie powinno być stale monitorowane, kiedy ktoś zaczyna skarżyć się na podobne problemy.


Omawiając przyczyny depresji nie można zapomnieć o jednym z największych zabójców dzisiejszych czasów. Alkohol - to jego nadmiar może prowadzić do zaburzeń fizycznych i psychicznych ludzkiego organizmu. Częste picie wódki, piwa czy wina może skończyć się bardzo źle dla osoby prowadzącej taki styl życia, a depresja jest tylko jednym z zagrożeń czyhających na człowieka. Jeżeli w grę wchodzą jeszcze inne używki w postaci narkotyków, droga do zaburzeń lękowych staje się coraz krótsza. Szczególnie groźne mogą być środki, które doprowadzają do wyrzutu dopaminy bądź serotoniny w organizmie. Po zażyciu takich narkotyków kolejnego organizm zmaga się z niedoborem tych substancji. Człowiek przez to czuje się całkowicie bezsilnym i bezradnym, a lęk i utrata pewności siebie bardzo mocnym uczuciem. Z tego powodu, jeżeli ktoś zaczyna mieć jakieś problemy na tle depresyjnym powinien unikać alkoholu i innych używek za wszelką cenę, ponieważ te środki mogą doprowadzić do tragedii.


Podsumowując, to poważne schorzenie może być często źle identyfikowane przez najbliższe otoczenie chorego, myśląc iż cierpi on na chwilowe załamanie nerwowe lub ma po prostu słabszy dzień. Te mylne spostrzeżenia mogą okazać się bardzo brzemienne w skutkach, ponieważ ludzie którzy nie podejmą leczenia depresji mogą czuć się gorzej z każdym dniem. Z tego powodu, warto wiedzieć jakie mogą być pierwsze i dalsze objawy depresji, aby móc w stanie zidentyfikować co może dolegać bliskiej osobie. Kiedy czuje się pewne podejrzenia, warto jak najszybciej skorzystać z konsultacji ze specjalistą. W ten sposób można uratować czyjeś życie i dać szansę na lepsze jutro.

870 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Depresja. Jak wspierać ucznia z Depresją?

Jak wspierać ucznia z objawami depresji? Traktuj bardzo poważnie to, co uczeń mówi. Nawet jeżeli wydaje ci się, że kłamie. Nigdy nie wiesz czy to jest kłamstwo, chęć zwrócenia uwagii czy Depresja. Nie

Związek między depresją a mediami społecznościowymi

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że dzisiejszy szybkim tryb życia media społecznościowe na stałe zagościły w codziennych realiach. Serwisy i portale różnego typu stanowią nieodłączną część każdego

Jak ograniczyć social media?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że obecnie social media na dobre zagościły się w naszych życiach. Internet i poszczególne portale są dla nas nie tylko oknem na świat i dostępem do najważniejsz

Comments


bottom of page