top of page
  • Zdjęcie autoraWojciech Jastrowicz

Objawy wychodzenia z depresji

Zaktualizowano: 28 lut 2023

Jakie są objawy wychodzenia z depresji?


Depresja przed kilku laty została ustanowiona chorobą cywilizacyjną, przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zdecydowanie jest to jedno z najbardziej podstępnych, jak również niebezpiecznych schorzeń. Jednak nie można zapominać także o tym, że jest ona często bagatelizowana. Zatem w jaki sposób poznać szybko pierwsze objawy depresji oraz czy rzeczywiście możliwe jest zdrowienie z depresji?


Depresja zbiera coraz większe żniwo


Szybkie tempo życia, bardzo dużo obowiązków i brak czasu na relaks to tylko niektóre przyczyny powstawania tego schorzenia. Tak naprawdę w przypadku każdego pacjenta tak zwanym ogniwem zapalnym może być inna sytuacja w życiu, na przykład przeżywanie żałoby, rozstania itp. lub po prostu wiele sytuacji, które w naszym życiu się nałożą. Nie warto udawać silnego, jeżeli tak naprawdę czujemy w środku, że nie mamy już sił aby zmagać się samodzielnie z problemem. Depresja to poważna choroba, a nie chwilowy smutek, jak twierdzi wielu osób. Jeżeli już zachorujemy na to schorzenie powinniśmy mieć świadomość tego, że konieczna będzie wizyta u specjalisty. Bez tego w wielu przypadkach możemy po prostu sobie nie poradzić, a nasz problem będzie się tylko pogłębiał. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i nie wstydzić się, że mamy taki problem, ponieważ w szczególności w krajach wysoko rozwiniętych zmaga się z nim coraz więcej osób.


Warto jednak pamiętać o tym, że depresję można leczyć, choć u wielu chorych w trakcie życia mogą następować nawroty tej choroby. Jeżeli będziemy pod opieką specjalisty i tym samym będziemy postępować zgodnie z jego zaleceniami, mamy możliwość normalnego życia. Zdrowienie z depresji jest możliwe, tylko jak już wcześniej wspomniano bardzo duże znaczenie ma tutaj współpraca z terapeutą. Warto zaangażować się w proces leczenia, a także co jest bardzo ważne, być szczerym podczas spotkań. Jeżeli tylko poczujemy, że coś nadal nas niepokoi lub też nie potrafimy poradzić sobie jeszcze z kilkoma kwestiami, powinniśmy bez żadnych skrupułów powiedzieć o tym na wizycie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet najlepszy terapeuta nie będzie w stanie samodzielnie stwierdzić, co tak naprawdę dzieje się w naszej głowie nawet w przypadku, gdy wykona z nami bardzo dużą pracę i będzie mu się wydawać, że problem został już zażegnany.


Na pewno po wielogodzinnych spotkaniach z terapeutą i często kuracji farmakologicznej, nasze życie zyska nową jakość. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy wychodzenia z depresji i kiedy tak naprawdę możemy powiedzieć sobie, że włożyliśmy w nasze leczenie tak dużo pracy, iż w końcu przyniosło oczekiwane rezultaty. Zatem na jakie objawy w tym przypadku warto zwrócić największą uwagę? O czym powinniśmy pamiętać?


Najbardziej popularne objawy świadczące o wychodzeniu z depresji


Zdecydowanie pacjenci, którzy od dłuższego czasu zmagali się z depresją, po długotrwałym leczeniu mogą zauważyć między innymi poprawę nastroju. Oczywiście nie będzie ona spektakularna chyba, że będziemy przyjmować bardzo silne środki. Jednak w przypadku zdrowienia to poprawa nastroju będzie zauważalna. Dodatkowo na pewno poprawi się jakość naszego snu, ponieważ wielu chorych w tym przypadku cierpi między innymi na bezsenność lub też właśnie wzmożoną senność. Gdy wszystko w naszym organizmie, a przede wszystkim w naszej głowie się ureguluje, możemy być pewni, że poczujemy zupełnie inny komfort snu.


Dodatkowo warto zwrócić uwagę na uspokojenie oraz uwolnienie od lęków. Chorzy bardzo często odczuwają niepokoje, a także w poważnych stanach mają nawet napady lęków. Bardzo ważnym aspektem, na który warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę jest także poprawa koncentracji. Na pewno będziemy mogli się lepiej skupić na wielu rzeczach, które wykonujemy, jak również nie będziemy mieć problemu z nauką. Dodatkowo warto wspomnieć także o mniejszym rozdrażnieniu. Chorzy bardzo często są nadmiernie podbudzeni oraz rozdrażnieni, a taki stan rzeczy rzadko jest przypisywany właśnie tej chorobie. Odczujemy również wzmożone poczucie własnej wartości.

72 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Depresja. Jak wspierać ucznia z Depresją?

Jak wspierać ucznia z objawami depresji? Traktuj bardzo poważnie to, co uczeń mówi. Nawet jeżeli wydaje ci się, że kłamie. Nigdy nie wiesz czy to jest kłamstwo, chęć zwrócenia uwagii czy Depresja. Nie

Związek między depresją a mediami społecznościowymi

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że dzisiejszy szybkim tryb życia media społecznościowe na stałe zagościły w codziennych realiach. Serwisy i portale różnego typu stanowią nieodłączną część każdego

Jak ograniczyć social media?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że obecnie social media na dobre zagościły się w naszych życiach. Internet i poszczególne portale są dla nas nie tylko oknem na świat i dostępem do najważniejsz

Comments


bottom of page