top of page
  • Wojciech Jastrowicz

Objawy wychodzenia z depresji

Jakie są objawy wychodzenia z depresji?


Depresja przed kilku laty została ustanowiona chorobą cywilizacyjną, przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zdecydowanie jest to jedno z najbardziej podstępnych, jak również niebezpiecznych schorzeń. Jednak nie można zapominać także o tym, że jest ona często bagatelizowana. Zatem w jaki sposób poznać szybko pierwsze objawy depresji oraz czy rzeczywiście możliwe jest zdrowienie z depresji?


Depresja zbiera coraz większe żniwo


Szybkie tempo życia, bardzo dużo obowiązków i brak czasu na relaks to tylko niektóre przyczyny powstawania tego schorzenia. Tak naprawdę w przypadku każdego pacjenta tak zwanym ogniwem zapalnym może być inna sytuacja w życiu, na przykład przeżywanie żałoby, rozstania itp. lub po prostu wiele sytuacji, które w naszym życiu się nałożą. Nie warto udawać silnego, jeżeli tak naprawdę czujemy w środku, że nie mamy już sił aby zmagać się samodzielnie z problemem. Depresja to poważna choroba, a nie chwilowy smutek, jak twierdzi wielu osób. Jeżeli już zachorujemy na to schorzenie powinniśmy mieć świadomość tego, że konieczna będzie wizyta u specjalisty. Bez tego w wielu przypadkach możemy po prostu sobie nie poradzić, a nasz problem będzie się tylko pogłębiał. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i nie wstydzić się, że mamy taki problem, ponieważ w szczególności w krajach wysoko rozwiniętych zmaga się z nim coraz więcej osób.


Warto jednak pamiętać o tym, że depresję można leczyć, choć u wielu chorych w trakcie życia mogą następować nawroty tej choroby. Jeżeli będziemy pod opieką specjalisty i tym samym będziemy postępować zgodnie z jego zaleceniami, mamy możliwość normalnego życia. Zdrowienie z depresji jest możliwe, tylko jak już wcześniej wspomniano bardzo duże znaczenie ma tutaj współpraca z terapeutą. Warto zaangażować się w proces leczenia, a także co jest bardzo ważne, być szczerym podczas spotkań. Jeżeli tylko poczujemy, że coś nadal nas niepokoi lub też nie potrafimy poradzić sobie jeszcze z kilkoma kwestiami, powinniśmy bez żadnych skrupułów powiedzieć o tym na wizycie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet najlepszy terapeuta nie będzie w stanie samodzielnie stwierdzić, co tak naprawdę dzieje się w naszej głowie nawet w przypadku, gdy wykona z nami bardzo dużą pracę i będzie mu się wydawać, że problem został już zażegnany.


Na pewno po wielogodzinnych spotkaniach z terapeutą i często kuracji farmakologicznej, nasze życie zyska nową jakość. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy wychodzenia z depresji i kiedy tak naprawdę możemy powiedzieć sobie, że włożyliśmy w nasze leczenie tak dużo pracy, iż w końcu przyniosło oczekiwane rezultaty. Zatem na jakie objawy w tym przypadku warto zwrócić największą uwagę? O czym powinniśmy pamiętać?


Najbardziej popularne objawy świadczące o wychodzeniu z depresji


Zdecydowanie pacjenci, którzy od dłuższego czasu zmagali się z depresją, po długotrwałym leczeniu mogą zauważyć między innymi poprawę nastroju. Oczywiście nie będzie ona spektakularna chyba, że będziemy przyjmować bardzo silne środki. Jednak w przypadku zdrowienia to poprawa nastroju będzie zauważalna. Dodatkowo na pewno poprawi się jakość naszego snu, ponieważ wielu chorych w tym przypadku cierpi między innymi na bezsenność lub też właśnie wzmożoną senność. Gdy wszystko w naszym organizmie, a przede wszystkim w naszej głowie się ureguluje, możemy być pewni, że poczujemy zupełnie inny komfort snu.


Dodatkowo warto zwrócić uwagę na uspokojenie oraz uwolnienie od lęków. Chorzy bardzo często odczuwają niepokoje, a także w poważnych stanach mają nawet napady lęków. Bardzo ważnym aspektem, na który warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę jest także poprawa koncentracji. Na pewno będziemy mogli się lepiej skupić na wielu rzeczach, które wykonujemy, jak również nie będziemy mieć problemu z nauką. Dodatkowo warto wspomnieć także o mniejszym rozdrażnieniu. Chorzy bardzo często są nadmiernie podbudzeni oraz rozdrażnieni, a taki stan rzeczy rzadko jest przypisywany właśnie tej chorobie. Odczujemy również wzmożone poczucie własnej wartości.

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Z depresją zmaga się coraz więcej ludzi na świecie. Co gorsza, nie omija ona nastolatków, a nawet dzieci. Przyczyny tej choroby wśród dzieci i młodzieży są zazwyczaj bardzo złożone. Warto pamiętać, że

Depresja egzogenna powstaje w wyniku działań czynników zewnętrznych, a zatem jest reakcją na traumatyczne doświadczenia, w tym wyniszczające relacje międzyludzkie. W porównaniu do innych rodzajów depr

bottom of page