top of page

Czym jest Depresja

Objawy, przyczyny i leczenie Depresji

GÅ‚ównym objawem jest obniżenie nastroju. ZakÅ‚ada siÄ™, że czynnikiem wyzwalajÄ…cym chorobÄ™ jest interakcja czynników biologicznych i psychospoÅ‚ecznych. Z depresjÄ… sÄ… czÄ™sto zwiÄ…zane dolegliwoÅ›ci fizyczne. U wiÄ™kszoÅ›ci pacjentów depresjÄ™ można z powodzeniem leczyć. Leczenie depresji opiera siÄ™ na stosowaniu odpowiednich leków przeciwdepresyjnych i psychoterapii. Depresja jest zaburzeniem psychicznym i należy do grupy chorób psychosomatycznych.


GÅ‚ównym objawem jest przedÅ‚użajÄ…ce siÄ™ przygnÄ™bienie trwajÄ…ce co najmniej dwa tygodnie. Osoby dotkniÄ™te chorobÄ… cierpiÄ… na apatiÄ™, obniżony nastrój lub poczucie „wypalenia”. Oznakami depresji mogÄ… być również objawy fizyczne. Osoby, które raz doÅ›wiadczyÅ‚y epizodu depresyjnego, majÄ… wysokie ryzyko ponownego zachorowania. Inne zaburzenia psychiczne, takie jak lÄ™k lub zaburzenia odżywiania, uzależnienia lub demencja czÄ™sto wystÄ™pujÄ… jako choroby wspóÅ‚istniejÄ…ce.

 

​

 

​

Depresja zagraża życiu

Przyczyny depresji

Na depresjÄ™ może cierpieć każdy, bez wzglÄ™du na wiek, pÅ‚eć czy status spoÅ‚eczny. Istnieje jednak wiele przyczyn i czynników ryzyka zwiÄ…zanych z rozwojem choroby. ZakÅ‚ada siÄ™, że na rozwój depresji oddziaÅ‚uje kilka aspektów. Jednak zakres, w jakim każdy indywidualny czynnik odgrywa rolÄ™, różni siÄ™ w zależnoÅ›ci od przypadku.

 

Następujące czynniki mogą przyczynić się do wywołania depresji:

  • Predyspozycje genetyczne — możliwość rozwoju depresji jest genetyczna. JeÅ›li w najbliższym krÄ™gu rodzinnym zdarzaÅ‚y siÄ™ przypadki depresji, ryzyko zachorowania wzrasta o okoÅ‚o 15%.

  • WpÅ‚ywy biologiczne — u osób z depresjÄ… zwykle brakuje równowagi miÄ™dzy substancjami przekaźnikowymi, np. serotoninÄ…, dopamina i noradrenalinÄ…. Te neuroprzekaźniki przekazujÄ… elektrochemiczne sygnaÅ‚y nerwowe z jednej komórki nerwowej do drugiej. W ten sposób kontrolowane sÄ… uczucia, myÅ›li i zachowania.

  • Choroby fizyczne — depresja może być wynikiem chorób, zwÅ‚aszcza tych, które wpÅ‚ywajÄ… na równowagÄ™ hormonalnÄ… lub powodujÄ… zaburzenia metaboliczne i czynnoÅ›ciowe mózgu. PrzyczynÄ… może być również rak lub choroba ukÅ‚adu sercowo-naczyniowego.

  • WpÅ‚ywy psychospoÅ‚eczne — sÄ… trudne do zdefiniowania i rozpoznania. Osoby dotkniÄ™te chorobÄ… czÄ™sto majÄ… niskÄ… samoocenÄ™ i majÄ… problemy z radzeniem sobie w sytuacjach stresowych i kryzysowych.

  • Uporczywy stres psychiczny — stresujÄ…ce wydarzenia życiowe, np. Å›mierć bliskich, rozwód, samotność, ciÄ…gÅ‚e przeciążenie zawodowe, brak wsparcia, doÅ›wiadczenia przemocy lub bezrobocia mogÄ… sprzyjać wystÄ…pieniu depresji.

  • Alkohol, leki lub uzależnienie od narkotyków — nadmierne spożywanie alkoholu, uzależnienie od narkotyków lub leków mogÄ… również powodować depresjÄ™.

  • Brak Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego — gÅ‚ównÄ… przyczynÄ… depresji sezonowej jest zbyt maÅ‚a ilość Å›wiatÅ‚a.​

Jakie sÄ… rodzaje depresji?

Depresja jednobiegunowa i dwubiegunowa. JeÅ›li istniejÄ… tylko fazy depresyjne, mówi siÄ™ o depresji jednobiegunowej. JeÅ›li jednak fazy depresyjne wystÄ™pujÄ… naprzemiennie z niepohamowanym pragnieniem dziaÅ‚ania, bardzo dobrym humorem, wyobrażeniami o wÅ‚asnej wielkoÅ›ci, brakiem snu i czÄ™sto szaÅ‚ami zakupów, okreÅ›la siÄ™ to jako depresjÄ™ dwubiegunowÄ….

 

Maskowana depresja. Mówi siÄ™ o depresji maskowanej, gdy na pierwszy plan wysuwajÄ… siÄ™ objawy fizyczne. Osoby cierpiÄ…ce na depresjÄ™ maskowanÄ… mogÄ… nie odczuwać typowego dla depresji nastroju i smutku, ale to nasilajÄ…ce siÄ™ objawy somatyczne skÅ‚aniajÄ… ich do wizyty u lekarza. Jeżeli kolejne badania sÄ… niejednoznaczne, a leczenie objawowe nieskuteczne, można przypuszczać, że przyczynÄ… objawów jest dobrze zamaskowana depresja.

 

MÄ™ska depresja. Dla niektórych osób depresja przybiera formÄ™ smutku, drażliwoÅ›ci, agresywnoÅ›ci, zÅ‚oÅ›ci lub nadmiernego picia. Inni ludzie nadmiernie ćwiczÄ…, a jednoczeÅ›nie czujÄ… siÄ™ zestresowani i wypaleni. Ten typ objawów dotyka gÅ‚ównie mężczyzn, dlatego czÄ™sto okreÅ›lany jest mianem mÄ™skiej depresji.

 

Depresja starcza. Od 65 roku życia mówi siÄ™ o depresji starczej. U pacjentów w wieku powyżej 75 lat choroba jest czÄ™sto bagatelizowana i dlatego nie jest leczona przez lata. Osoby starsze czÄ™sto ukrywajÄ… swoje objawy depresyjne, emocjonalne i udajÄ… siÄ™ do lekarza tylko z powodu chorób fizycznych. Depresja podwaja prawdopodobieÅ„stwo rozwoju chorób Parkinsona i Alzheimera.

 

Depresja poporodowa. OkoÅ‚o 10-15% wszystkich kobiet przechodzi w fazÄ™ depresyjnÄ… okoÅ‚o jednego do dwóch tygodni po porodzie. W ciÄ…gu pierwszych 48 godzin po porodzie nastÄ™puje znaczny spadek hormonów progesteronu, estrogenu, kortyzolu i tyroksyny. Interakcja miÄ™dzy nimi jest kluczowa dla radzenia sobie ze stresem.

 

Depresja sezonowa. Jednym z powodów depresyjnego nastroju może być zimowy brak Å›wiatÅ‚a sÅ‚onecznego. Jest to jeden z najważniejszych wskaźników produkcji niektórych hormonów w naszym mózgu. JeÅ›li nie mamy wystarczajÄ…cej iloÅ›ci Å›wiatÅ‚a, wytwarzanych jest mniej hormonów szczęścia — serotoniny. Niedobór serotoniny może przeksztaÅ‚cić siÄ™ w zimowÄ… depresjÄ™. Depresja sezonowa może szybko przerodzić siÄ™ w depresjÄ™, jeÅ›li objawy utrzymujÄ… siÄ™ zbyt dÅ‚ugo lub siÄ™ nasilajÄ….

 

Syndrom wypalenia. PrzewlekÅ‚y stres w pracy powoduje wypalenie, które z kolei może prowadzić do depresji. Konsekwencje wypalenia to utrata energii i zmniejszona wydajność. ObojÄ™tność i niechęć nastÄ™pujÄ… po czÄ™sto dÅ‚ugotrwaÅ‚ej fazie dużego zaangażowania i ponadprzeciÄ™tnych wyników. TowarzyszÄ…cymi objawami sÄ… czÄ™sto dolegliwoÅ›ci fizyczne, takie jak bóle gÅ‚owy, silne pocenie siÄ™, zawroty gÅ‚owy, problemy żoÅ‚Ä…dkowo-jelitowe, bóle mięśni lub zaburzenia snu.

Depresja jako choroba zwiÄ…zana ze stresem?

Stres jest wszechobecny i stanowi część naszego życia. Za pomocÄ… reakcji stresowej organizm mobilizuje energiÄ™. DziÄ™ki temu może dostosowywać siÄ™ do stale zmieniajÄ…cych siÄ™ warunków Å›rodowiskowych. Reakcje na stres sÄ… zwykle krótkotrwaÅ‚e. Stres staje siÄ™ problemem tylko wtedy, gdy nie da siÄ™ powstrzymać obciążenia ciaÅ‚a i umysÅ‚u.

 

Przy chronicznym stresie napiÄ™cie nerwowe nie ustÄ™puje. Stres pojawia siÄ™, gdy presja wewnÄ™trzna lub zewnÄ™trzna przerasta zdolność do reagowania i staje siÄ™ zbyt silna. DoÅ›wiadczenia stresowe we wczesnym dzieciÅ„stwie mogÄ… również prowadzić do podatnoÅ›ci na przewlekÅ‚e zaburzenia stresowe. Ostre napiÄ™cia psychospoÅ‚eczne, takie jak utrata ważnej osoby lub przewlekÅ‚e stresujÄ…ce sytuacje, mogÄ… również wywoÅ‚ywać depresjÄ™.

Leczenie depresji

Najpierw należy zdiagnozować depresjÄ™. Jest to tym trudniejsze, że osoby dotkniÄ™te chorobÄ… czÄ™sto nie rozpoznajÄ… lub nie chcÄ… przyznać siÄ™ do choroby psychicznej. Chorzy czÄ™sto postrzegajÄ… swój stan jako oznakÄ™ sÅ‚aboÅ›ci i wstydzÄ… siÄ™, mimo że jest to choroba jak każda inna. JeÅ›li objawy siÄ™ pojawiajÄ… siÄ™ i utrzymujÄ… przez ponad dwa tygodnie, należy przeprowadzić badanie. Przede wszystkim lekarz rodzinny musi wykluczyć przyczynÄ™ czysto fizycznÄ…. NastÄ™pnie nastÄ™puje wywiad psychologiczny. Leczenie depresji zazwyczaj opiera siÄ™ zarówno na opiece psychoterapeutycznej, jak i podawaniu leków przeciwdepresyjnych.​

15% wszystkich osób z fazami depresyjnymi popeÅ‚nia samobójstwo. OkoÅ‚o 350 milionów ludzi na caÅ‚ym Å›wiecie cierpi na depresjÄ™. WedÅ‚ug szacunków WHO tylko co czwarta osoba dotkniÄ™ta chorobÄ… jest odpowiednio leczona. Co to znaczy cierpieć na depresjÄ™? Jakie sÄ… objawy depresji? Depresja nie ma nic wspólnego ze zÅ‚ymi nawykami ani nawet z lenistwem. Jest to poważna choroba, w której istotnÄ… rolÄ™ odgrywa również metabolizm w mózgu. W przypadku depresji caÅ‚y system hormonów stresu w organizmie jest czÄ™sto nadmiernie aktywowany. Depresja u każdego objawia siÄ™ inaczej. Charakter i nasilenie objawów mogÄ… siÄ™ znacznie różnić.

 

Depresja różni siÄ™ od normalnych form smutku lub przygnÄ™bienia wieloma wyraźnie okreÅ›lonymi cechami. Choroba może być poprzedzona szeregiem niespecyficznych wczesnych objawów. Należą do nich przede wszystkim chroniczne zmÄ™czenie, brak energii i apetytu oraz drażliwość. Kluczowe objawy „epizodu depresyjnego” (wedÅ‚ug MiÄ™dzynarodowej Klasyfikacji Chorób Åšwiatowej Organizacji Zdrowia ICD-10) to:

  • obniżony nastrój

  • ogólny brak zainteresowania

  • brak radoÅ›ci w rzeczywiÅ›cie piÄ™knych przeżyciach

  • zwiÄ™kszona skÅ‚onność do mÄ™czenia siÄ™ i wypalenie

  • zaburzenia koncentracji, uwagi

  • wewnÄ™trzny niepokój

  • pesymistyczne myÅ›lenie o przyszÅ‚oÅ›ci

  • uczucie stresu nawet przy podejmowaniu prostych decyzji

  • obniżona samoocena

  • brak pewnoÅ›ci siebie

  • gonitwa myÅ›li

  • ciÄ…gÅ‚e, silne poczucie winy i bezwartoÅ›ciowoÅ›ci,

  • utrata libido

  • brak apetytu, utrata wagi

  • kÅ‚opoty ze snem

  • gÅ‚Ä™boka rozpacz i myÅ›li samobójcze

  • skÅ‚onność do samookaleczeÅ„ i aktów samobójczych

 

Epizody depresyjne sÄ… podzielone na różne stopnie nasilenia w zależnoÅ›ci od liczby wystÄ™pujÄ…cych gÅ‚ównych i dodatkowych objawów: - Lekki epizod depresyjny — dwa do trzech objawów z listy i wykonywanie wiÄ™kszoÅ›ci normalnych czynnoÅ›ci życia codziennego. - Umiarkowany epizod depresyjny — cztery lub wiÄ™cej objawów z listy i trudnoÅ›ci w wykonywaniu normalnych czynnoÅ›ci. - Ciężkie epizod depresyjny — cierpienie z powodu wielu objawów, w tym myÅ›li o samookaleczeniu i aktach samobójczych.

 

bottom of page