top of page
  • Zdjęcie autoraWojciech Jastrowicz

Objawy nieleczonej depresji

Zaktualizowano: 28 lut 2023

Wbrew pozorom depresja to nie tylko chwilowy smutek. To poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Należy wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia zalicza ją do chorób cywilizacyjnych. Każdy z nas tak naprawdę jest narażony na to schorzenie, niezależnie od wykonywanej pracy oraz posiadanego majątku. Depresja to często śmiertelna choroba, dlatego należy jak najszybciej udać się do specjalisty, jeżeli tylko poczujemy, że dzieje się z nami bardzo źle. Należy pamiętać, że nieleczona depresja prowadzi do wielu poważnych schorzeń. Jakie są objawy nieleczonej depresji?


Depresja to ciężka choroba


Bez wątpienia w ostatnim czasie coraz więcej osób choruje na depresję. Jest to bardzo podstępna choroba, która na samym początku może nie pokazywać żadnych objawów. Możemy cierpieć na dolegliwości takie jak między innymi chroniczne zmęczenie lub też po prostu obniżenie nastroju. Czasem tak nieokreślony zespół objawów nie jest ze sobą łączony, a wszystko może wskazywać na to, że mamy depresję. Jak już wcześniej wspomniano, jest to podstępna choroba i powinniśmy stawić jej czoła. Bardzo ważne na samym początku jest przyznanie się przed sobą, że coś jest nie tak i musimy sami zrozumieć, że mamy problem. Nikt inny nie zmusi nas do wizyty u specjalisty i tym samym nie sprawi, że depresja sama zniknie. Na to potrzeba wkładu pracy, a także czasu. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że obecne rozwiązania na rynku medycznym mogą nam pomóc uporać się z tą chorobą, która przecież może okazać się śmiertelna. Dlatego tak ważne w tym przypadku jest leczenie tego schorzenia, ponieważ nieleczona depresja pozostawia za sobą bardzo duży ślad. Jakie są więc objawy nieleczonej depresji oraz w jaki sposób można je zdiagnozować?


Najczęstsze objawy nieleczonej depresji


Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że można wyróżnić nieleczone objawy depresji, które wpływają negatywnie na nasz stan psychiczny, ale także i fizyczny. Oczywiście pogłębiające się schorzenie prowadzi do znacznego obniżenia nastroju. Patrząc na problem od strony psychicznej można zauważyć, że chory, który nie podejmuje leczenia, z biegiem czasu jest w coraz gorszym stanie. Nie potrafi w żaden sposób czerpać radości z życia, nawet najbardziej ulubione zajęcia, czy też czynności wcale go nie cieszą. Nie potrafi odnaleźć żadnych pozytywów, jakie mogą płynąć z życia.


Na pewno bardzo często u takich chorych można zauważyć wzmożoną senność. W zależności od przypadku może to być również bezsenność, na co także powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Warto pamiętać o tym, że od strony fizycznej także możemy odczuwać ból. Bardzo często bolą nas stawy, mięśnie, a także możemy mieć bóle w klatce piersiowej. Są to bardzo niepokojące objawy, które jednak nie są często przypisywane tej chorobie. Nieleczona depresja może prowadzić do tak zwanego stuporu, czyli stanu, gdy nasze kończyny będą sparaliżowane. Zatem jak można zauważyć, jest to poważna choroba, która wymaga w każdym przypadku podjęcia natychmiastowego leczenia.

48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Depresja. Jak wspierać ucznia z Depresją?

Jak wspierać ucznia z objawami depresji? Traktuj bardzo poważnie to, co uczeń mówi. Nawet jeżeli wydaje ci się, że kłamie. Nigdy nie wiesz czy to jest kłamstwo, chęć zwrócenia uwagii czy Depresja. Nie

Jak ograniczyć social media?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że obecnie social media na dobre zagościły się w naszych życiach. Internet i poszczególne portale są dla nas nie tylko oknem na świat i dostępem do najważniejsz

Comments


bottom of page