top of page
  • Zdjęcie autoraWojciech Jastrowicz

Objawy fizyczne depresji

Zaktualizowano: 28 lut

Najczęściej występujące objawy fizyczne depresji to:

- utrata energii

- poczucie ciągłego zmęczenia

- zaburzenia snu. Bezsenność lub ciągła senność

- zaburzenia apetytu. Nadmierna chęć jedzenia lub brak apetytu

- zaburzenia libido

- bóle głowy

- bóle w klatce piersiowej

- bóle kończyn

- szybkie męczenie się

- zawroty głowy

- pocenie się

- bóle pleców

- zaparcia

- zaburzenia miesiączkowania

- uczucie ucisku w klatce piersiowej

- kłucie serca

- pulsowanie w głowie

- szum w uszach

- problemy żołądkowe

- drętwienie

- pieczenie różnych części ciała

- bóle twarzy

- przypływ ciepła lub zimna

- swędzenie

- bóle mięśni

- pogorszenie widzenia


Osoba zmagająca się z depresją nie doświadcza jak potocznie się myśli tylko smutku. Szereg objawów fizycznych bardzo utrudnia funkcjonowanie. Bardzo często jest tak, że osoba doświadczająca depresji na psychoterapię zgłasza się dopiero na sam koniec.


Wcześniej są to wizyty u innych specjalistów m.in. kardiolog, neurolog, lekarz rodzinny. Doznając różnych objawów fizycznych szukają odpowiedzi dlaczego tak jest i co jest przyczyną występujących dolegliwości fizycznych. Gdy podczas wizyt u innych specjalistów niż psycholog, psychiatra okazuje się, że według wyników badań nic fizycznie nie dolega danej osobie to coraz częściej już lekarze innej specjalności proponują konsultacje z psychologiem.


Fizyczne dolegliwości mogą być jednym z pierwszych sygnałów alarmowych, że coś się zaczyna z nami dziać niepokojącego. Tak zwana psychosomatyzacja to proces w którym nasz stan psychiczny wysyła sygnały do naszego ciała. Oddziaływanie stanu psychicznego na stan fizyczny w naszym społeczeństwie w którym zdrowie psychiczne jest tematem tabu, choć bardzo dużo już się w tym obszarze zmieniło to jednak nadal jest nam trudno skorzystać z pomocy psychologicznej. Łatwiej nam korzystać z pomocy przy dolegliwościach fizycznych.


Coraz większa świadomość jak zdrowie psychiczne może wpływać na zdrowie fizyczne daje możliwość kompleksowego zadbania o osobę chorującą na depresję. Według Amerykańskiego towarzystwa psychologicznego, depresja jest jedną z najczęstszych chorób psychicznych. Kompleksowa pomoc osobom z depresją daje duże szanse na szybki powrót do zdrowia. Ciało w depresji też choruje. Jest to choroba całego ciała.


Często objawy fizyczne depresji są niejednoznaczne. Według światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest główną przyczyną niezdolności do pracy i najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Nie łączenie depresji z bólem fizycznym powoduje, że dosyć późno otrzymujemy profesjonalną pomoc psychologiczną. Objawy somatyczne wprowadzają w stan dyskomfortu psychicznego i tutaj zaczyna pojawiać się tak zwane „ Błędne koło”. Trudności psychiczne wywołują problemy fizyczne, te z kolei wywołują kolejne złe samopoczucie psychiczne… Objawy depresji bardzo łatwo pomylić z innymi chorobami somatycznymi.

470 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że obecnie social media na dobre zagościły się w naszych życiach. Internet i poszczególne portale są dla nas nie tylko oknem na świat i dostępem do najważniejsz

Jeszcze do niedawna każdy z nas ze sporą rezerwą podchodził do tematu mediów społecznościowych. W obecnych czasach są one jednak nieodłącznym elementem naszej codziennej rzeczywistości. Każdego dnia

Dzisiejszy świat możemy nazwać światem presji i oczekiwań. Każdy z nas narażony jest na negatywny wpływ, chociażby social mediów i postaci pojawiających się tam. Te są zazwyczaj wykreowane i nie maj

bottom of page