top of page
  • Zdjęcie autoraWojciech Jastrowicz

Jak zachowują się osoby z depresją?

Zaktualizowano: 28 lut 2023

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób czuje coraz większą presję otaczającego świata. Tryb życia wielu osób jest bardzo szybki i ciężko znaleźć w nim czas na odrobinę spokoju i wyciszenia. Ponadto, zatrute środowisko sprawia, iż ludzie coraz częściej cierpią na niedobory, a mała ilość ruchu jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Jeżeli wiele tych czynników działa w tym samym czasie na jedną osobę, może ona czuć się pod ogromną presją i mieć problem z jej udźwignięciem. W takich sytuacjach bardzo często pojawia się nadmierny alkohol oraz narkotyki, które jeszcze bardziej pogarszają sytuację. Taka kolej rzeczy jest najkrótszą drogą do pojawienia się zaburzeń depresyjnych. Jak rozpoznać człowieka cierpiącego na to schorzenie?


Depresja a zachowanie - jak rozpoznać chorego?


Jest to problem, który zaczyna dotykać coraz większą liczbę osób w coraz młodszym wieku. Często u źródeł problemu leży zbyt duży stres spowodowany czynnikami zewnętrznymi. Presja w szkole, ze strony rodziców bądź rówieśników może spowodować, iż dziecko zacznie tracić pewność siebie i z każdym dniem będzie czuło się coraz samotniejsze i pozostawione samemu sobie. To z kolei tworzy idealny grunt do rozwoju poważnych problemów na tle emocjonalnym.


Kiedy problemy depresyjne zaczną doskwierać danej osobie, konieczna jest szybka pomoc. Z tego powodu warto wiedzieć w jaki sposób można rozpoznać chorego. Istnieje kilka szczególnych punktów, które mogą pomóc w prawidłowej identyfikacji.


Przede wszystkim trzeba skupić się na warstwie emocjonalnej danego człowieka. Depresja jest chorobą, która uwidacznia się właśnie tam. Chory najczęściej chodzi ciągle smutny i trudno jest mu zmusić się do chociażby małego uśmiechu. Jest to jeden z typowych objawów, który towarzyszy praktycznie każdemu rodzajowi depresji. Poza tym, osoby chore bardzo często mają niezwykle niskie poczucie własnej wartości, które skutkuje tym, iż trudno jest im podjąć jakiekolwiek działania. To z kolei prowadzi do stagnacji, która w ekstremalnych przypadkach przeradza się w stan wegetacji. Jeżeli taki stan nie jest jednodniowym weltschmerzem i utrzymuje się od co najmniej kilku tygodni, warto zastanowić się czy nie dochodzi do rozwoju choroby na tle depresyjnym.


Z każdym dniem coraz gorzej...


Kiedy w kontakcie z daną osobą można odczuć, iż jej stan emocjonalny się pogarsza i zaczyna mówić o przyszłości wyłącznie w pesymistyczny sposób, może to być kolejną oznaką depresji. Jest to związane z ciągłym uczuciem strachu i smutku, które w krótkim czasie mogą przerodzić się w myśli o śmierci, a nawet o samobójstwie. Kiedy jakaś osoba, u której istnieją podejrzenia co do możliwości wystąpienia depresji, zacznie mówić w ten sposób to można być niemal pewnym, że rozwinęła się już choroba.


Depresja może mieć też bardzo widoczny wpływ na organizm pod kątem fizycznym. Przede wszystkim zaczyna się od utraty apetytu przez chorego co wiąże się z tym, iż przestaje jeść wystarczająco dużo, a jego waga szybko spada. Braki żywieniowe zaczynają powodować inne problemy oraz bóle, które mogą dotyczyć całego ciała. Dość częstym objawem depresji jest to, iż spada popęd seksualny chorego i nie ma ochoty dosłownie na nic (co dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiety). Wszystkie te czynniki prowadzą kolejno do bardzo dużych problemów ze snem. Osoby chore na depresję są w stanie budzić się w środku nocy i nie zmrużyć oka już do świtu.


Jak pomóc choremu z depresją?


Przede wszystkim warto wiedzieć, iż skuteczne leczenie jest połączeniem psychoterapii i farmakologii. W ten sposób, pacjent uczestniczy w sesjach psychiatrycznych, których zadaniem jest stopniowa odbudowa pewności siebie oraz doprowadzenie do stanu sprzed rozwoju depresji. Tego typu leczenie może mieć różną formę w zależności od rodzaju choroby. Odpowiedni tok terapii powinien zostać dobrany po konsultacjach z lekarzem rodzinnym oraz psychiatrą i często neurologiem. Poza tym, koniecznie trzeba dbać o chorego. Warto otoczyć go codzienną opieką i pilnować spożywanego jedzenie i aktywności fizycznej. W ten sposób organizm pacjenta powinien się wzmocnić co może dobry wpływ na postęp zwalczania choroby. W trudnych przypadkach lekarz zadecyduje o wdrożeniu do leczenia leków antydepresyjnych. Są to silne środki stymulujące, które mogą mieć dość silne skutki uboczne, jednak dobrze dobrany preparat pozwoli zmniejszyć wszelkie objawy związane z pojawieniem się tej choroby.


Podsumowując, depresja jest bardzo poważną chorobą, która z każdym rokiem zbiera coraz większe żniwa w postaci młodych osób. Niestety, wiele statystyk wskazuje na to, iż w niedługim czasie może okazać się jednym z największych problemów, z którym będą zmagali się ludzie. Z tego powodu, warto już teraz dowiedzieć się jakie jest zachowanie osób z depresją aby mieć możliwość wykrycia chorego w swoim najbliższym otoczeniu. Odpowiednio szybka pomoc może okazać się najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na późniejsze leczenie, dlatego warto nie zwlekać i zrobić wszystko co w swojej mocy aby pomóc choremu w potrzebie.

32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Depresja. Jak wspierać ucznia z Depresją?

Jak wspierać ucznia z objawami depresji? Traktuj bardzo poważnie to, co uczeń mówi. Nawet jeżeli wydaje ci się, że kłamie. Nigdy nie wiesz czy to jest kłamstwo, chęć zwrócenia uwagii czy Depresja. Nie

Związek między depresją a mediami społecznościowymi

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że dzisiejszy szybkim tryb życia media społecznościowe na stałe zagościły w codziennych realiach. Serwisy i portale różnego typu stanowią nieodłączną część każdego

Jak ograniczyć social media?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że obecnie social media na dobre zagościły się w naszych życiach. Internet i poszczególne portale są dla nas nie tylko oknem na świat i dostępem do najważniejsz

Comments


bottom of page