top of page
  • Zdjęcie autoraWojciech Jastrowicz

Jak wspierać osoby z depresją?

Zaktualizowano: 28 lut 2023

Jak żyć z osobą chorującą na depresję?


W ostatnim czasie coraz częściej zdarza się, że wiele osób nie wytrzymuje tempa, jakie narzuca nam obecny świat i popada w depresję. Dla jednych jest to jedyne pogorszenie nastroju, które tak naprawdę da się szybko wyleczyć. Z kolei inni zdają sobie sprawę z tego, że jest to poważna choroba, która może zagrażać nawet naszemu życiu. Zatem w jaki sposób można z tym walczyć oraz co zrobić, jeśli spotkamy osobę zmagającą się z tym schorzeniem?


Depresja to podstępna choroba


Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że depresja jest chorobą i nie możemy w przypadku chorych mówić tylko i wyłącznie o chwilowym pogorszeniu nastroju. Niestety wciąż w społeczeństwie można spotkać się właśnie z taką opinią, ponieważ ludzie nie zdają sobie sprawy do końca, jakie konsekwencje niesie za sobą to schorzenie.


Na pewno konsekwencją depresji może być między innymi samobójstwo. Jest to zdecydowanie efekt nieleczonej choroby, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje i nie radzi sobie z depresją, w efekcie czego decyduje się na ostateczne rozwiązanie. Dlatego bardzo ważne jest wsparcie w przypadku osób chorych na depresję, ponieważ tak naprawdę tylko dzięki odpowiedniej diagnostyce, jak również pomocy drugiej osoby, chorzy mogą podjąć leczenie i odzyskać radość życia. Choć nie można ukrywać, że jest to bardzo ciężka choroba i leki lub też inne metody leczenia nie sprawią, że chory już po kilku dniach będzie się uśmiechał. Zatem jak wspierać osobę z depresją oraz co jest ważne w tym przypadku? Na co należy zwrócić w szczególności uwagę?


Jak wspierać osobę z depresją?


Na samym początku bardzo ważne jest dokładne określenie problemu. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy bliska nam osoba ma takie problemy, warto nakłonić ją do wizyty u specjalisty. Należy dokładnie prześledzić jej zachowanie i porozmawiać z nią, że coś nas niepokoi i chcielibyśmy jej pomóc. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na samym początku może to nie być takie proste i tym samym nasz znajomy lub też bliska nam osoba będzie wypierała się tego, że coś dzieje się nie tak. Jeżeli nie jest to osoba ubezwłasnowolniona, musi z własnej woli stawić się u specjalisty. Warto delikatnie z nią o tym porozmawiać, aby na samym początku jej nie wystraszyć, a jedynie nakłonić do wizyty w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.


Jest to pierwszy krok, jaki możemy zrobić w celu wsparcia chorych na depresję. Czasem ludzie są wręcz pewni, że ze znajomym lub też z kimś z rodziny dzieje się coś nie tak. Podstawową zasadą w tym przypadku to niepozostawianie takiej osoby samotnej. Musi widzieć, że może na nas liczyć.


Kolejny krok to znalezienie wolnego czasu. Jeżeli diagnoza już zostanie postawiona, powinniśmy postarać się, aby systematycznie rozmawiać z tą osobą, oferować jej pomoc. Tak naprawdę czas jest najcenniejszym darem, jaki możemy dać drugiej osobie. W szczególności, jeżeli na co dzień bardzo dużo pracujemy i tym samym nawet gdy jesteśmy zabiegani, nie powinniśmy bagatelizować czyjegoś problemu, a pomóc i motywować do działania. Na pewno przy wsparciu bliskich znacznie łatwiej będzie pokonać chorobę.

53 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Depresja. Jak wspierać ucznia z Depresją?

Jak wspierać ucznia z objawami depresji? Traktuj bardzo poważnie to, co uczeń mówi. Nawet jeżeli wydaje ci się, że kłamie. Nigdy nie wiesz czy to jest kłamstwo, chęć zwrócenia uwagii czy Depresja. Nie

Związek między depresją a mediami społecznościowymi

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że dzisiejszy szybkim tryb życia media społecznościowe na stałe zagościły w codziennych realiach. Serwisy i portale różnego typu stanowią nieodłączną część każdego

Jak ograniczyć social media?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że obecnie social media na dobre zagościły się w naszych życiach. Internet i poszczególne portale są dla nas nie tylko oknem na świat i dostępem do najważniejsz

Comments


bottom of page