Okres dorastania jest niezwykle ciężkim i trudnym czasem w życiu każdego człowieka. W dzisiejszym świecie na nastolatków czeka wiele pułapek, które bardzo negatywnie mogą wpływać na psychikę młodych ludzi. Social media, presja i kult pięknych ciał, a także stres związany ze znajomymi czy szkołą lub wymaganiami rodziców dla coraz większej grupy nastolatków kończy się depresją. Ta nie zna bowiem wieku czy statusu społecznego. Nastolatkowie bardzo często popadają w tak złą kondycję emocjonalną i nie potrafią sobie z nią poradzić samodzielnie. Dlatego tak ważna jest rozmowa i obserwacja zmieniających się zachowań młodego człowieka. Jak więc rozmawiać z nastolatkiem w depresji? Postaramy się podpowiedzieć w poniższym wpisie.
Jak rozpoznać, że młody człowiek ma depresję?
Nastolatkowie jak żadna inna grupa ludzi potrafi kamuflować swoje emocje. To, dlatego rodzicom bardzo często tak trudno wychwycić zmiany w zachowaniu swoich dzieci i w porę zareagować. Czy są jednak pewne objawy, które mogą świadczyć o tym, że nastolatek może mieć depresję? Naszą szczególną uwagę powinno zwrócić pogorszenie się nastroju młodego człowieka, które utrzymuje się dłuższy czas. Innymi objawami depresji może być na przykład brak chęci do działania, brak motywacji do wykonywania poszczególnych zadań związanych ze szkołą, pasją czy życiem towarzyskim. Alarmującym objawem powinno być również zobojętnienie nastolatka. Także drażliwość czy złość powinna być dla nas sygnałem, że z naszym dzieckiem dzieje się coś niedobrego.
Jak rozmawiać z nastolatkiem w depresji?
Bardzo często niejako odbieramy naszym dzieciom prawo do odczuwania smutku, złości czy innych silnych emocji. Wydaje nam się, że nasz nastolatek jest w dalszym ciągu dzieckiem, które tak naprawdę nie ma zmartwień. To oczywiście błąd, bo na każdym etapie naszego życia mogą nam towarzyszyć silne czy negatywne odczucia, z którymi nie zawsze można sobie poradzić. Najważniejszą kwestią w rozmowach z nastolatkiem w depresji jest więc szacunek i zrozumienie. Często młody człowiek nie oczekuje konkretnych rad od rodzica – aktywne wysłuchanie tego, co nastolatek ma do powiedzenia może więc przynieść lepsze rezultaty. Równie ważny jest brak krytyki, depresja to trudna choroba, którą bardzo ciężko jest zrozumieć z perspektywy zdrowej osoby, dlatego oklepane hasła spod znaku „weź się w garść” czy ,,będzie dobrze’’, zazwyczaj przynoszą zupełnie odwrotne efekty.
Comments