top of page
  • Zdjęcie autoraWojciech Jastrowicz

Depresja. Jak wspierać ucznia z Depresją?

Jak wspierać ucznia z objawami depresji?

  1. Traktuj bardzo poważnie to, co uczeń mówi. Nawet jeżeli wydaje ci się, że kłamie. Nigdy nie wiesz czy to jest kłamstwo, chęć zwrócenia uwagii czy Depresja. Nie bądź wyrocznią oceniającą kłamstwo od choroby. Depresja jest chorobą.

  2. Nie pocieszaj na siłe. Nie mów " będzie dobrze" . " ułoży się" . " jesteś silny dasz sobie radę" i inne. Prawdopodobnie chcesz dobrze dla ucznia, jednak staraj się być z nim, przyjąć jego emocje.

  3. Nie krytykuj, nie pouczaj , nie praw Kazań. Uczeń w depresji nie ma ochoty na słuchanie długich monologów i na odpowiadanie na mnóstwo pytań. Nie oceniaj jego wypowiedzi. Prawdopodobnie to, że coś powie może go bardzo wiele kosztować wysiłku. Przyjmij co mówi nawet jeżeli na ten moment się z tym nie zgadzasz. To jego myśli które chce powiedzieć, chce być wysłuchanym a nie ocenionym.

  4. Bądź serdeczny, miły, szanuj. Bądź dobry. Magicznie ciepły. Depresja to potężny smutek. Daj zrozumienie. Szanuj ucznia. Bezwarunkowo okazuj mu Dobroć.

  5. Interesuj się uczniem w depresji ( innymi uczniami też) może okazać się, że to właśnie ty będziesz pierwsza osobą w jego życiu która go wysłucha bez umniejszenie, bez krytykowania, bez oceniania. Po prostu będziesz z nim w jego trudnościach .


Depresja to nie żart. Depresja to nie wymysł naszych czasów. Depresja to nie lenistwo. Depresja to nie cwaniactwo. Depresja to nie manipulacja. Depresja to nie styl życia.

Depresja to cierpienie.

45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Związek między depresją a mediami społecznościowymi

Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że dzisiejszy szybkim tryb życia media społecznościowe na stałe zagościły w codziennych realiach. Serwisy i portale różnego typu stanowią nieodłączną część każdego

Jak ograniczyć social media?

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że obecnie social media na dobre zagościły się w naszych życiach. Internet i poszczególne portale są dla nas nie tylko oknem na świat i dostępem do najważniejsz

Jak media społecznościowe wpływają na nastolatków?

Jeszcze do niedawna każdy z nas ze sporą rezerwą podchodził do tematu mediów społecznościowych. W obecnych czasach są one jednak nieodłącznym elementem naszej codziennej rzeczywistości. Każdego dnia

Comments


bottom of page